Lot No.: 804
Stolik pomocniczy w stylu klasycystyczny
Polska, XVIII / XIX w.
z prostokątnym, zdejmowanym blatem, z szufladką w oskrzynieniu, wsparty na czterech graniastych, zbieżnych nóżkach, zakończonych stopkami, fornirowany,
intarsjowany. Blat ujęty obramieniem, z geometrycznym polem ujętym dwoma wstęgami z podpalanymi sześciolistnymi rozetami w wewnętrznych narożach
i grawerowanym kwiatonem pośrodku. Pod blatem na krótszych bokach płozy. W oskrzynieniu na krótszych bokach otwory służące do połączenia kołkami blatu
z oskrzynieniem. Oskrzynienie dekorowane płaskorzeźbionym ornamentem cekinowym. Konstrukcja kołkowana.
Materiały: konstrukcja - sosna; fornir - jabłoń; intarsje - jawor; wymiary: 77,6 x 76 x 59,8 cm.
Polska, XVIII / XIX w.
Mebel wykonany prawdopodobnie na terenie Polski południowo - wschodniej, o czym świadczy zarówno konstrukcja (rozkładana, kołkowana), jak i wykorzystane do jego
wykonania krajowe materiały (jabłoń, sosna, jawor). Mebel o prostej, klasycystycznej formie i ascetycznej dekoracji. Wykonany prawdopodobnie w prowincjonalnym lub
przydworskim warsztacie. Obiekt ciekawy, XVIII wieczne meble polskie pojawiają się rzadko na naszym rynku antykwarycznym.