Lot No.: 518
Kufel z apostołami - Apostelkrug
Niemcy, Kreussen,
2. poł. XVII w.
nieznacznie szerszy u dołu, z oprawą cynową wokół podstawy i pokrywą cynową montowaną na uchu. Wokół brzuśca dekoracja w układzie pasowym, reliefowa i malowana barwnie: pośrodku szlak z 12 Apostołami i Chrystusem, z malowanymi powyżej imionami (Petrus. Andreas. Jacob Maior. Johannes.
Philip. Bartholome. Salvator. Thomas. Mattheus. Jacob Minor. Simon. Judatheus. Matthias.), ze szlakami ornamentu o motywach roślinnych. Na wierzchu ucha plastyczny maszkaron z wicią liściastą. Pęknięcie wokół górnej i dolnej nasady ucha, przetarcia farb i złoceń, ślady malowania złotą farbą na pokrywie, oprawie cynowej na uchu i wokół podstawy. Kamionka brązowa, szkliwo solne, nakładki reliefowe, farby emaliowe, złocenia, cyna; wys. 23,5 cm (z uchem),
średnica podstawy 14 cm. Niemcy, Kreussen, 2. poł. XVII w.
Kufel o charakterystycznej dla ośrodka w Kreussen k./ Bayreuth dekoracji z 12 Apostołami, wykonywanej tam w XVII stuleciu, obok dekoracji z polowaniem (Jagdkrüge), personifikacjami planet (Planetenkrüge) i postaciami elektorów (Kurfürstenkrüge).