Lot No.: 515
Filiżanka z portretem cesarzowej Augusty
i reliefami z przedstawieniem Herkulesa
Niemcy, Berlin, Królewska Manufaktura Porcelany
(KPM), lata 1847-1870
cylindryczna, na niskiej stopce, z lekko rozchyloną krawędzią, złocona wewnątrz i wokół brzuśca podzielonego na cztery pola. Od frontu owalna sepiowa miniatura cesarzowej niemieckiej Augusty (1811-1890), żony Wilhelma I, flankowana biskwitowymi reliefami na złoconym tle, przedstawiającymi: 1) Herkulesa z lwem nemejskim, 2) Herkulesa z bykiem kreteńskim. Na polu wokół uszka - biskwitowa wić akantu w płaskim reliefie; uszko w formie akantowej woluty z siedzącym Hermesem (uskrzydlony młodzieniec w hełmie, półpancerzu i krótkiej tunice, wsparty rękami o opartą na kolanach owalną tarczę herbową. Ślady reperacji i uzupełnień tła na sepiowej miniaturze oraz złoceń na dwu polach(także od wewnątrz) , uszkodzenie głowy Herkulesa
z bykiem. Porcelana, biskwit porcelany, złocenia błyszczące i matowe, grawerowane, farby naszkliwne; wys. 12 cm (z uszkiem), średnica 9,2 cm (wylew);
sygn. kob. podszkl.: berło i krąg z napisem: KOENIGL. PORZELLAN.MANUFACTUR oraz cesarskim orłem dwugłowym w środku; brązem naszkl. druk:
jabłko królewskie zwieńczone krzyżem i litery: K.P.M. poniżej
Niemcy, Berlin, Królewska Manufaktura Porcelany (KPM), lata 1847-1870
Miniatura królowej pruskiej i cesarzowej niemieckiej Augusty, księżny von Sachsen-Weimar-Eisenach, powstała najprawdopodobniej wg (odwróconego) portretu Franza Xaviera Winterhaltera; portret taki sam, jak na filiżance, pojawiał się na berlińskiej porcelanie w 2-3 ćw. XIX wieku, wykonywanej na zamówienie domu cesarskiego (reprezentacyjne wazony, plakiety portretowe). Mitologiczne odwołania i staranna, antykizująca dekoracja filiżanki potwierdzałyby znaczącego odbiorcęzleceniodawcę.