Lot No.: 416
Św. Jakub Apostoł
drewno lipowe, polichromowane, wys. 94 cm.
Małopolska lub Ruś Koronna (?), pocz. XVIII w.
Średnich rozmiarów barokowa rzeźba św. Jakuba Starszego, o ściętym, niedrążonym odwrociu, przylegała
pierwotnie do płaskiego tła - lica ołtarza lub stalli. Święty nosi typowy dla swej tradycyjnej ikonografii strój
pielgrzyma - długą szatę przepasaną sznurem, płaszcz z peleryną i trzewiki; przez ramię ma przerzuconą
sakwę, do sznura przytroczony bukłak z wodą. Prawą rękę święty kładzie na piersi, zgiętą lewą unosi w górę
przytrzymując niezachowny przedmiot. Praca - choć powstała prawdopodobnie już po roku 1700 -
utrzymana jest jeszcze w tradycji snycerki drugiej połowy poprzedniego stulecia, wyrastając z
tradycjonalistycznego nurtu rzeźby silnego w Małopolsce i na Rusi Koronnej (Lwów, Stanisławów) do lat
dwudziestych XVIII wieku. Za tak późnym datowaniem przemawia choćby pewna gibkość postaci, czy
traktowanie twarzy o dość delikatnych rysach z wyraźnym udziałem korektur optycznych. Zacierająca
szczegóły polichromia jest niewątpliwie wtórna, choć może naśladować pierwotną.