Wlastimil HOFMAN (1881-1970)
Lot No.: 124
Zabawa dzieci - szkic do „Słowiańskiego viribus unitis", 1939
olej, sklejka; 35 x 25 cm;
sygn. l. d.: Wlastimil Hofman
olej, sklejka; 35 x 25 cm;
sygn. l. d.: Wlastimil Hofman
Na odwrocie napis autorski: Heli na Imieniny / ten szkic do "Słowiańskiego / viribus unitis" / na pamiątkę ciężkich / chwil dla Słowiańszczyzny / z nami przeżytych / Wlastimil i Adą (podpis żony artysty) / Hofmanowie / Krakow 22/V 1939
Dedykacja na odwrocie obrazu nawiązuje do dramatycznych wydarzeń rozgrywanych między Polską a Czechosłowacją w 1938 r. Zaolzie (Zachodnia część Śląska Cieszyńskiego) była od 1918 r. przedmiotem sporu pomiędzy Polską a Czechosłowacją. Od 1934 władze polskie rozpoczęły ponowne starania o odzyskanie tego obszaru, rozważając zbrojne rozwiązanie sporu. Na początku października 1938 r. oddziały polskie wkroczyły na sporne ziemie, zajmując również leżącą na Słowacji Ziemię Czadecką. Inwazję poprzedziła akcja propagandowa, skupienie wojsk oraz działania dywersyjne.