Lot No.: 607
Wazonik ze szlakiem barwnej łuski
Zakopane, 2 ćw. XX w.,
Stanisław Gąsienica-Sobczak "Johym"(1884-1942).
o gruszkowatym brzuścu z obręczowym występem w połowie wysokości szyjki, rozchylonej przy krawędzi. Jasnokremowy; wokół brzuśca w dolnej części szlak zachodzących na siebie barwnych półkoli o zaznaczonym konturze, w czterech rzędach;
glinka garncarska, angoba, barwne farby ceramiczne, szkliwo ołowiowe; wys. 15,8 cm;
sygn. wyciskami na nie szkliwionym spodzie: w prostokątnej ramce: ZAKOPANE; rozetka z dwu skrzyżowanych kresek o rozszerzonych końcach, pomiędzy którymi wpisane naprzemiennie dekoracyjne litery S i Z.
Zakopane, 2 ćw. XX w., Stanisław Gąsienica-Sobczak "Johym"(1884-1942).
Wazonik utrzymany w stylistyce wyrobu ludowego, z pracowni rzeźbiarza, ceramika i malarza pracującego Zakopanem w okresie międzywojennym, absolwenta wydziału ceramicznego krakowskiej Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych w Krakowie, członka Towarzystwa "Sztuka Podhalańska".