Lot No.: 807
Para kandelabrów 6-świecowych,
5-ramiennych;
Polska, Warszawa, „Fabryka Lamp i Bronzów”
Jana Trouvé, 1840.
5-ramiennych
na kwadratowych, gładkich plintach i cylindrycznych, wysokich cokołach, opasanych u dołu gzymsem palmetowo-kwiatowym, dekorowanych moletowaną, ukośną kratką z rozetkami; trzony w formie stojących na kulach skrzydlatych postaci kobiecych, podtrzymujących uniesionymi rękami wysokie kosze pełne kwiatów i owoców; w koszach umocowane esowate ramiona, ozdobione zwiniętymi w woluty liśćmi, zakończone wazonowymi tulejkami na głębokich talerzykach;
pośrodku kosza - pień palmy, zwieńczony szóstą tulejką na świecę; na boku podstawy jednego z kandelabrów - wybity w owalu napis: „WARSZAWA / TROUVE / 1840”;
brąz, odlew cyzelowany, moletowany, złocony i patynowany; wys. 77,3 // 75,9 cm, szer. ramion 31 // 29 cm,
podstawy ca 14,5 x 14,5 cm.
Polska, Warszawa, „Fabryka Lamp i Bronzów” Jana Trouvé, 1840.
Rzadkie varsavianum! Jan Trouve - czeladnik francuski, przybył do Warszawy w 1822 sprowadzony do zakładu Norblina. W 1827 usamodzielnił się; od 1835 jego rękodzielnia mieściła się przy rogu ul. Wierzbowej i Niecałej por.: Małgorzata Dubrowska, Andrzej Sołtan, Brązownictwo warszawskie w XIX i XX w., Warszawa 1999, s.39-40.