de scénes historiques, monuments,
médailles, costumes, armes,... Rédigée par une Société de Littérateurs sous la direction de... Cinqieme edition;
Paris 1842 - Au Bureau Central, 4, s. [4], 472, XXXII, k. [16]. Zawiera: 47 rycin na osobnych tablicach (staloryty, 1 mapa kolorowana rozkładana, 1 plan
kolorowany oraz 3 ryciny kolorowane, 1 facsimile w litografii). Stan zach.: ślady niewielkie zawilgocenia i zabrązowień kart. Efektowny egzemplarz.
Oprawa (z epoki): skóra brązowa, na grzbiecie czerwony szyldzik oraz złocone zdobienia.
Publikacja zawiera obszerne informacje o Polsce, dotyczące m.in. naszych dziejow, literatury, zabytkow, kultury, folkloru, opisu miast i siedzib historycznych, numizmatyki, biografii wybitnych Polakow. Ozdobione licznymi rycinami przedstawiającymi portrety, medale, sceny historyczne oraz widoki miast i miejsc związanych z polską historią. Rozkładana mapa Polski kolorowana liniowo. Trzy ryciny kolorowane, rysowane przez Joachima Lelewela.
Leonard Chodźko (1800-1871), historyk, publicysta emigracyjny; wydawca m.in. dzieł Adama Mickiewicza i dokumentow polskich, ktore kolekcjonował; jego zbiory i opracowania stały się podstawą Muzeum Narodu Polskiego w Raperswilu.