Lot No.: 829
Żyrandol 24 świecowy rokokowy
drzewo liściaste (brzoza?);
Europa Środkowa, 2 poł. XVIII w.
o ażurowej, rzeźbionej i pozłacanej konstrukcji drewnianej, zelektryfikowanej, z faliście wyciętą potężną obręczą i dwunastoma esowatymi, rozgałęzionymi ramionami z parami świec, podwieszoną na sześciu łańcuchach do niewielkiej korony. Grzbiet okręgu ozdobiono dwunastoma ażurowymi liśćmi, a jego profilowaną powierzchnię kwiatami i liśćmi. Ramiona dwudzielne, z głównym, poziomym elementem esowatym, ozdobionym pośrodku liściem, od którego ku górze wychodzi drugi z pętlą u dołu i pyszczkiem węża u góry. Ramiona zakończone kwiatonami ze świecami. Grzbiet korony o cienkiej obręczy, dekorowany esowato wygiętymi liśćmi, spód korony zdobi szyszka;
drzewo liściaste (brzoza?); 90 x śr. 130 cm.
Pierwotnie drewniany świecznik rokokowy, bogato rzeźbiony i pozłacany, został w późniejszym okresie zelektryfikowany i współcześnie służy jako żyrandol. Zmiana systemu oświetlania na elektryczne często doprowadzała do wypalania ramion od wewnątrz i powolnej destrukcji ich konstrukcji, dlatego obecnie, ten istotny element wyposażenia dawnych pomieszczeń, bardzo rzadko gości na polskim rynku antykwarycznym. Omawiany obiekt wykonany zapewne poza czołowymi ośrodkami stolarskimi, o czym przekonywać może solidny kształt korpusu oraz uproszczona forma dekoracji rzeźbiarskich o pogrubionych rysach. Po konserwacji.