Lot No.: 819
Kordelas myśliwski
stal, srebro, heban;
Francja, Paryż, lata 60. XVIII w.
głownia stalowa z szerokim, obustronnie ciągnionym zbroczem i przygrzbietową bruzdeczką; na płazie zewnętrznym - we wgłębieniu zbrocza bliżej zastawy - maleńka scenka myśliwska: pies ścigający jelenia; podobna scenka: pies goniący dzika - na płazie wewnętrznym; na zastawie obu płazów silnie zatarte trawione zdobienia z motywem plecionki, wolut i akantu oraz nieczytelne napisy; na grzbiecie głowni wyryta strzała, skierowana grotem ku dołowi i bite dwie cechy, zatarte; jelec srebrny, z ramionami zwiniętymi wolutowo na końcach, zdobiony ukośnymi rowkami; rękojeść hebanowa, ze spiralnie ukształtowanym żło -
bieniem, zakończona srebrnym, owalnym, puklowanym okuciem głowicy;
na jelcu cechy probiercze paryskie z lat 1762-1768 i znak złotnika „NC”;
stal, srebro, heban; dł. głowni 58 cm, krzywizna 2 cm, dł. całk. 74 cm.