CHEŁMIŃSKI Jan, MALIBRAN Alphonse Marie
Lot No.: 18
L`armée du Duché de Varsovie.
[wyd.] J. Leroy,
Paris 1913
[wyd.] J. Leroy, Paris 1913
39 cm; oprawa artystyczna wykonana przez Jerzego Budnika,
pełna czerwona skóra z tłoczeniami,
złocony herb Księstwa Warszawskiego na licu, cztery złocone znaki N z koroną na przednim oraz tylnym licu, grzbiet 6-cio polowy ze złoceniami, górne brzegi kart barwione.
Wydano 1.000 egz., oferowany egzemplarz z nr. 463; 48 barwnych tablic przedstawiających żołnierzy armii Księstwa Warszawskiego, 2 chromolitografie z przedstawieniami sztandarów pułkowych oraz 8 tablic z portretami wodzów, 24 ilustracje w tekście (podobizny odznak i obszyć mundurowych).
Tekst opisujący poszczególne kampanie Napoleona, napisany przez byłego oficera artylerii napoleońskiej. Na końcu noty biograficzne dowódców. Stan idealny.
Podstawowe, monumentalne i luksusowo wydane dzieło opisujące i ilustrujące historię armii Księstwa Warszawskiego. Jan Chełmiński (1851-1925) wykonał przed 1904 serię 48 obrazów specjalnie do tej edycji. Charakterystyczną cechą jego malarstwa jest drobiazgowe oddanie detali umundurowania i uzbrojenia. Niewątpliwą pomocą była tu zgromadzona przez niego kolekcja broni okresu napoleońskiego, dzięki której Chełmiński znany był również w Europie jako kolekcjoner oraz znawca żołnierskiego umundurowania. Fragmenty jego obrazów wykorzystywane były wielokrotnie w pracach naukowych dotyczących tematyki napoleońskiej.