Lot No.: 912
Skrzynia chińska
drzewo sandałowe;
Chiny, pocz. XX w.
o prostych bokach i froncie, zaokrąglona na narożach, z otwieranym wiekiem, bogato płaskorzeźbiona w sceny rodzajowe. Wieko po otwarciu wspierane na listwie zamontowanej na wewnętrznej stronie prawego boku. Szyld zamka mosiężny, okrągły, wycięty w formie wielolistnego płatka na obrzeżu, rytowany we wzory roślinne;
drzewo sandałowe (wydziela wonne olejki); 48,5 x 100,5 x 52,5 cm.
Chiny, pocz. XX w.
Skrzynia drewniana o typowej płaskorzeźbionej dekoracji dalekowschodniej, ze scenami rodzajowymi na tle krajobrazu. Technika drzeworytnicza był tradycyjną metodą zdobniczą w Chinach, kultywowana przez stulecia była rozpowszechniona i doprowadzona do wysokiego poziomu, stąd choć obrazy wykonano współcześnie, charakteryzuje je precyzja i plastyczność. Sposób obróbki oraz patyna wskazują na wykonanie po 1900 roku.