Karlos ABOWIAN
Lot No.: 430
[Karlen ABOVYAN] (1937-1992)
Portret Nune, 1985
olej, technika własna, płótno, deska,
Portret Nune, 1985
30 x 32 cm, sygn. l. d. znak artysty / 85, na odwrocie opis Bibl.: Henrik Igitian, Malarstwo Armenii, Warszawa 1986, s. 205-212
Malarz armeński, twórca portretów, scen rodzajowych, pejzaży. Jego prace - wykonane techniką własną - odznaczają się indywidualnym stylem, impastową fakturą,
nasyconym kolorem tworzącym wrażenie quasi płaskorzeźb. Prace artysty znajdują w muzeach armeńskich: Muzeum Sztuki Współczesnej w Erywaniu, Muzeum
Minasa Avetisyana w Gyumri, Muzeum Sztuk Pięknych w Vanadzor - noszące nota bene imię Karlosa Abowiana a także w wielu kolekcjach prywatnych
m. in. w Kanadzie, Francji, Anglii, USA, Izraelu, Libanie, Rosji. Obrazy Abowiana posiadają także znane osoby m. in. Margaret Thatcher, John Bush Junior,
Michaił Gorbaczow, Charles Aznavour, który jest autorem słynnego powiedzenia "Bądźcie Kolumbem dla Abowiana! Talent to od Boga!".