Jan MATEJKO, Jan STYFI
Lot No.: 29
Stefan Batory pod Pskowem
drzeworyt, papier; 30 x 51 cm (w świetle oprawy);
sygn. na klocku l. d.: JM 1875, p. d.: J.STYFI.
Drzeworyt pochodzi z „Albumu Matejki”, Warszawa, 1876. Nakł. Salomona Lewentala. Kompozycja narysowana osobiście przez Matejkę na drzewie, rytowane przez wybitnego drzeworytnika Jana Styfiego.
„Album Matejki” - monumentalne dzieło S. Lewentala, którego przygotowanie trwało 3 lata i obejmowało niemal wszystkie kompozycje Matejki wykonane do 1876 r.
Praca nad niektórymi drzeworytami (m.in. nad oferowanym) trwały nieprzerwanie pół roku. Rytowali je najwybitniejsi drzeworytnicy XIX w., m.in. Józef Holewiński, Aleksander Regulski, Edward Gorazdowski, Andrzej Zajkowski pod kierownictwem Jan Styfiego.
Jan Styfi - najwybitniejszy ksylograf 2 poł. XIX w., kierownik drzeworytni „Tygodnika Ilustrowanego” i „Kłosów”. Styfi już jako 15-letni chłopiec wykonywał ryciny dla Jana Salomona Münchheimera (1808-1879) medaliera i rytownika, sztycharza Banku Polskiego, właściciela pracowni grawerskiej i drzeworytniczej w Warszawie.