Lot No.: 831
Zegar z figurą konkwistadora
Francja, Paryż, firma Braci Japy, 2 poł. XIX w.
na planie prostokąta, wsparty na 4 nóżkach; podstawa i cokół z brązu złoconego, dekorowane od frontu i częściowo na bokach - motywem akantowych wolut, palmet i winogron; nad kanelowanym gzymsem - globus na tle skrzyżowanych liści palmowych, trójzębu, łuku i strzały; po bokach liście akantu;
wyżej skała z palmą i rozbijające się o nią fale morskie; na skałę wspina się młody zdobywca - mężczyzna w bufiastych pludrach, pancerzu, kapeluszu i płaszczu przerzuconym przez ramię; mechanizm z systemem bicia godzin i półgodzin; tarcza giloszowana, srebrzona, z cyframi rzymskimi, opasana laurem;
na płycie mechanizmu w kole napis: „MEDAILLE D'OR BREVETES / Japy/ Freres”;
brąz złocony i patynowany, mosiądz giloszowany, srebrzony; wys. 57 cm, szer. 44 cm, głęb. 14 cm.