Lot No.: 616
Serwis do kawy Cleo,
z dekoracją niebieskimi kwiatami; Śląsk,
Wałbrzych, Manufaktura Porcelany Kristera
(Krister Porzellanmanufaktur AG (KPM), lata 1925-1944
z dekoracją niebieskimi kwiatami;
składa się z dzbanka do kawy, mlecznika, cukiernicy z pokrywką, 6 małych filiżanek ze spodkami oraz talerzyka i kielichowego naczynia na trzech kulistych nóżkach. Naczynia o lekko skręconej kanelurze (talerzyk i naczynie kielichowe gładkie), o złoconych uszkach, uchwytach i krawędziach, z niebieskim szlakiem kwiatów polnej róży, powojów, smolinosów i bławatków przy krawędziach naczyń oraz na zewnątrz i wewnątrz czasz filiżanek. Lekko przetarte złocenia;
porcelana, druk niebieski, złocenia;
dzbanek - wys. 15,5 cm;
cukiernica - wys. 9 cm, szer. 12 cm;
mlecznik - wys. 8,5 cm;
filiżanka - wys. 4 cm, średn. 7,6 cm;
spodek - wys. 1,7 cm, średn. 7 cm;
talerzyk - wys. 2 cm, średn. 13 cm;
naczynie kielichowe - wys. 7,2 cm, średn. brzegu 7 cm;
sygn. drukiem zielonym: 3-dzielna korona muralis nad literami KPM, niżej: Cleo, dodatkowo drukowane czerwienią oraz odręcznie czernią naszkl. znaki 2- i 3-cyfrowe; na części naczyń dodatkowo nadruk zielony: Lang M/ Budapest (spodek, talerzyk naczynie kielichowe), Hurni/ Porzellan, Kristall/ Luzern (dzbanek).
Śląsk, Wałbrzych, Manufaktura Porcelany Kristera (Krister Porzellanmanufaktur AG (KPM), lata 1925-1944
Popularny model z wałbrzyskiej fabryki porcelany Kristera z okresu międzywojennego - połowy lat 40. XX w.; dodatkowe znaki wskazują na firmy pośredniczące w sprzedaży porcelany, dysponujące także warsztatami dekoratorskimi-malarskimi, funkcjonujące w Budapeszcie(M Lang) na pocz. XX wieku i w Luzernie (Ferdinand Hurni, właściciel Conrad Schwaninger, działająca do 2006 r.).