Lot No.: 613
Zegar porcelanowy z puttami
- alegoriami czterech pór roku
porcelana: pocz. XIX w. - poł. XIX w.; mechanizm
firmy paryskiej A D MOUGIN, koniec XIX w.
konsolowy, przyścienny, na trzech rocaillowych nóżkach, z ażurową kratownicą pod werkiem, wieńcem plastycznych kwiatów wokół kolistego otworu na zegar oraz plastycznymi pędami z kwiatami nad nóżkami, z czterema półnagimi puttami - alegoriami pór roku. Na rocaillowym zwieńczeniu zegara siedzące putto w wieńcu z winorośli i kielichem w dłoni (Jesień); u podstawy pod werkiem putto w wieńcu kłosów, ze snopem i sierpem w dłoni (Lato), z boków - putto-dziewczynka, w wieńcu kwiatowym i z kwiatami w dłoniach (Wiosna) oraz putto nakryte derką i grzejące ręce nad ogniem w tygielku (Zima).Na plecach obudowy barwne gałązki i rzuty kwiatowe. Mechanizm mosiężny, z systemem bicia francuskim (godziny, półgodziny), przeszklony dwustronnie, sygnowany. Drobne ubytki dekoracji plastycznej, dorabiana noga putta - Jesieni;
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. 47,5 cm;
sygn. od spodu obudowy: kobaltem podszkl. skrzyżowane miecze z gwiazdką (krzyżykiem?) oraz ryte: 2174 (numer modelu, z lat 50. XVIII w.?).
Mechanizm z sygnaturą: w kręgu 5-ramienna gwiazdka, wokół: A. D. MOUGIN oraz: DEUX MEDAILLES;
porcelana: pocz. XIX w. - poł. XIX w.; mechanizm firmy paryskiej A D MOUGIN, koniec XIX w.