Lot No.: 611
Grupa figuralna: Putta tłoczące wino
Miśnia, model zapewne z lat 50. XVIII w.,
powtórzenie późniejsze.
na niskiej, nieregularnej podstawie z kępami trawy i kwiatkami - beczka z pokrywą z nagim puttem w półpostaci, ubijającym winogrona w beczce. Do beczki dostawiona drabinka, po której wspina się nagie putto z koszem winogron na plecach. Przy kraniku beczki leży półnagie putto z kielichem w dłoni, o beczkę opiera się nagie putto z koszem z winogronami na
plecach. Putta w wieńcach z winorośli. Drobne ubytki dekoracji plastycznej (m.in. listki winogron w koszach, listki i kwiaty podstawy, palce puttów), ślady reperacji przy główce putta na pokrywie, przetarcia malatury na beczce;
porcelana, farby naszkliwne; wys. 32 cm;
sygn. kobaltem podszkl. (b. słaba): skrzyżowane miecze z punktem (gwiazdką?) pod rękojeściami, ryte: 1993 (numer modelu) i „S”(?).
Miśnia, model zapewne z lat 50. XVIII w., powtórzenie późniejsze.
Sygnowanie modelu z lat 50. XVIII w. wskazujące na 3. ćwierć XVIII stulecia, nie jest jednoznaczne. Grupa w typie prac rzeźbiarzy - modelerów okresu Marcoliniego - Aciera i Schönheita, przedstawiających putta tłoczące wino, ma także cechy wcześniejszych modeli Kaendlera. Grupa mogła powstać w końcu XVIII- na przełomie XVIII/XIX stulecia.