Lot No.: 610
Wieśniaczka (podstawa lampy?)
fajans delikatny, farby ceramiczne,
szkliwo boraksowo-ołowiowe;
Polska, Pacyków, 1 ćw. XX w.
postać młodej dziewczyny w stroju wieśniaczym, stojącej na niskiej, kwadratowej podstawie; ujęta pod boki, ubrana w ciemną spódnicę i biały fartuch, wiśniowy gorsecik, w kraciastej chuście narzuconej na ramiona, w czarnej chustce w kwiaty na głowie, zawiązanej do tyłu, w długich butach. Z tyłu podstawy cylindryczny słupek z otworem, ubity (do montażu przewodu elektr. do lampy?);
fajans delikatny, farby ceramiczne, szkliwo boraksowo-ołowiowe; wys. 32,3 cm;
sygn. od spodu podstawy: druk czarny: litera P w trójkącie, ryte: 8687 (numer modelu?) oraz: Bl Kaczok(?) - napis nieczytelny.
Polska, Pacyków, 1 ćw. XX w.
Figurka wieśniaczki - temat pojawiający się w plastyce Pacykowa (projekty Tadeusza Popiela, Wilhelma Tomascha), być może podstawa lampy, z sygnaturą nieustalonego autora. Figurka licytowana w D. A. Okna Sztuki, 9. 06. 2011 ( kat. poz. 108).