NOWAKIWSKIJ Oleksa (1872 -1932)
Lot No.: 155
Staw w Parku Botanicznym we Lwowie
olej, płótno dublowane; 90,5 x 95 cm;
sygn. p. d.: O. Nowakiwskij (cyrylicą)
l.d.: monogram wiązany (słabo czytelny)
Oleksa Nowakiwskij (Aleksander Nowakowski) - wybitny malarz pejzażysta, a także twórca portretów, scen rodzajowych i przedstawień religijnych.
Prezentujemy wspaniały obraz o niespotykanym na rynku antykwarycznym formacie, nadającym pracy charakter galeryjny. Obraz tchnie sugestywnym pleneryzmem.
Zwraca uwagę szeroka gama, pełnych niuansów zieleni.
Oferowany obraz został nabyty bezpośrednio u artysty na początku lat dwudziestych XX w. przez Franciszka Groëra (1888-1965) lekarza pediatry, w okresie międzywojennym profesora Uniwersytetu Lwowskiego (kierownika Kliniki Pediatrycznej Wydziały Lekarskiego), po wojnie dyrektora Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Groër był wybitnym kolekcjonerem i znawcą dzieł sztuki. Posiadała znaczną kolekcję rzemiosła artystycznego i malarstwa polskiego oraz kilkanaście obrazów Nowakiwskiego, którego twórczości był miłośnikiem.
Obecny właściciel obrazu nabył go w latach dziewięćdziesiątych XX wieku od Pani Marii Groër (1920-2009), córki profesora, wybitnej polskiej filatelistki, laureatki wielu międzynarodowych wystaw filatelistycznych.