Jan BERGER (1886-1930)
Lot No.: 129
Zima - Worochta, ok. 1925
olej, sklejka; 44 x 50 cm;
sygn. p. d.: Jan Berger
olej, sklejka; 44 x 50 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Jan Berger
Na odwrocie nalepka (autorska?) z odręcznie wpisanym imieniem i nazwiskiem autora, tytułem, techniką i ceną.
Jan Berger malarz warszawski, uprawiał malarstwo portretowe, rodzajowe, pejzażowe. Studiował m.in. w Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona, w prywatnej szkole S. Hollosy'ego w Monachium, Szkole Przemysłu Artystycznego w Hamburgu, gdzie był powołany na profesora. Od 1900 prowadził w Warszawie zakład artystycznomalarski;
wykonał tu m.in. prace dekoracyjne w pałacu Radziwiłłów (Namiestnikowskim). Worochta - miejscowość uzdrowiskowa (od 1928) w woj. stanisławowskim (ob. zach. Ukraina), na pograniczu Gorgonów i Pokucia, uważana za stolicę Hucułów, znana jako centrum sportów zimowych (po wojnie miejsce szkolenia sowieckich skoczków narciarskich) i jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych kraju.