Lot No.: 911
Sekretera barokowa
fornir - orzech; intarsje - jawor, śliwka; okucia - stal;
Europa Środkowa, 3 ćw. XVIII w.
trzyczęściowa, z dwuskrzydłową, wąską nastawą o prostych bokach i froncie, zwieńczoną łukiem półkolistym z niewielkim kroksztynkiem pośrodku, z częścią sekreterową zamykaną cylindryczną klapą, wsparta na szerokiej komodowej, trzyszufladowej podstawie o prostych bokach i froncie w środkowej partii wysuniętym nieco ku przodowi, umieszczonej na czterech płaszczonych kulach, fornirowana, intarsjowana. Front dekorowany polami geometrycznymi wypełnionymi intarsjowanymi równoległościanami, z wirkami w narożach na skrzydłach drzwi i z owalnym medalionem pośrodku klapy z kwiatami. Między skrzydłami listwa przymykowa w formie pilastra, zakończonego kostkami, intarsjowanego wstęgą, z u góry trójkącikami. Nastawa od części sekreterowej podzielona ozdobną bordiurą z meandra. Na bokach komody dekoracyjne prostokątne blendy. We wnętrzu nastawy jedna półka. We wnętrzu sekreterowym osiem szufladek, z których dwie ukryte za żaluzjowymi drzwiczkami, blat wyklejony skórą;
sosna;
fornir - orzech; intarsje - jawor, śliwka; okucia - stal; 196,3 x 124 x 63 cm.
Sekretera o formie, dekoracji i wykorzystanych materiałach typowych dla środkowo europejskich ośrodków stolarskich. Jednocześnie mebel o takiej formie i dekoracji w ostatnim czasie rzadko spotykany jest na polskim rynku antykwarycznym. Sekretera w dobrym stanie zachowania, po powierzchownej konserwacji.