Lot No.: 906
Serwantka w stylu mebli bulowskich
świerk, dębina, fornir - mahoń, okucia - mosiądz;
Europa Zachodnia, 3 ćw. XIX w.
o prostych bokach i froncie, ścięta na narożach, zamykana jednoskrzydłowo, z szufladą u dołu, zwieńczona faliście, wsparta na cokole i czterech stopkach. Front i naroża dekorowane mosiężną żyłką tworzącą przecinające się esy floresy na tle czerwonej masy imitującej szylkret. Boki bejcowane na czarno i politurowane. Całość bogato ozdobiona brązami, tj. listwami z perełkowaniem lub jajownikiem, pośrodku zwieńczenia liść, a w narożach szyszki, pod którymi na korpusie espagnoletty, u dołu natomiast
na narożach mosiężne apliki z liści, rozet, ceownic, na bokach w narożach palmety.
We wnętrzu cztery półki;
232,5 x 114,5 x 47,5 cm.
Meble dekorowane marketerią (inkrustacja i intarsja różnymi materiałami) rozpowszechnioną przez Charlesa Andre Boulla, królewskiego ebenisty Ludwika XIV, stały się ponownie popularne w 2 połowie XIX w. Barokowy szylkret zastępowano wówczas naśladującymi go masami klejowo-kredowymi.