Lot No.: 824
Zegar kominkowy
Francja, Paryż, firma Honoré Pons,
po poł. XIX w.
podstawa na planie prostokąta, z zielonkawego marmuru, na 4 klockowych nóżkach z brązu, ozdobiona gzymsem brązowym z motywem stylizowanych palmet i plecionki; wyżej prostopadłościenny, marmurowy cokół z grupą rzeźbiarską w renesansowych kostiumach: młody, siedzący mężczyzna otulony fałdzistym płaszczem, z dziewczyną na kolanach; z boku przy obudowie mechanizmu zegara stos ksiąg, zwoje papieru i paleta z pędzlami; tarcza zegara oszklona, mosiężna, srebrzona, giloszowana, z rzymskimi cyframi i obramieniem z brązu złoconego; na płycie mechanizmu znak w kole, z napisem:
„MEDAILLE D'OR / Pons / 1827”;
marmur, brąz złocony i patynowany, mosiądz, szkło; wys. 65 cm, szer. 45,5 cm, głęb. 19 cm.
Francja, Paryż, firma Honoré Pons, po poł. XIX w.