Lot No.: 823
Zegar konsolowy
Wiedeń, pocz. XIX w.
obudowa drewniana, czerniona, z szafką w kształcie wiolonczeli, na 4 ugiętych, złoconych nóżkach; od frontu drzwiczki w złoconym obramieniu; w części dolnej szyba płaska, w górnej - szyba kolista, wypukła, osłaniająca biało emaliowaną tarczę z rzymskim podziałem godzinowym i arabskim minutowym; wskazówki ażurowe; boki zegara z oszklonymi otworami; zwieńczenie w formie nakładanego, czterospadowego daszka zakończonego złoconą kulą;
na czernionej powierzchni obudowy - dekoracja floralna malowana złotą farbą; całość wsparta na konsoli, powtarzającej w większej skali odwrócony kształt daszku, ze złotą kulą u dołu; od frontu malowana złota waza z kwiatami; naciąg sprężynowy, wahadło z podwójną blokadą, z kolistą, mosiężną soczewką;
wiedeński system bicia godzin i kwadransów, z repetycją; gong sprężynowy;
drewno czernione, częściowo złocone, mosiądz, szkło; wys. zegara 66 cm, szer. 33,5 cm, głęb. 14 cm; konsola - wys. 22,5 cm, szer. 35,5 cm, głęb. 13 cm.
Wiedeń, pocz. XIX w.