Lot No.: 206
Chrystus Zmartwychwstały
(drzwiczki od tabernakulum)
drewno dębowe, bejcowane i politurowane,
okucia żelazne, Śląsk (?),1691
(drzwiczki od tabernakulum)
drewno dębowe, bejcowane i politurowane, okucia żelazne, wys. 43 cm., szer. 28 cm; Śląsk (?),1691
Prostokątne drzwiczki od barokowego tabernakulum, złocone w partii odwrocia, mają od frontu płycinę z przedstawieniem Chrystusa Zmartwychwstałego. Zbawiciel, przedstawiony w tanecznej pozie z przełożonymi nogami, stąpa po skłębionych chmurach układających się w półksiężyc, zdając się unosić ponad otwartym grobowcem, na którego odsuniętej płycie wierzchniej wyryta jest data „1691”. Perizonium łączy się z wąskim, ozdobnym, rulonowo fałdowanym płaszczem, układającym się w koliste tło za plecami Chrystusa. Tchnąca jeszcze na poły manierystycznym duchem kompozycja, użycie dębiny, przy określonym datowaniu na koniec XVII w. mogą wskazywać na Dolny Śląsk jako środowisko powstania.