Lot No.: 909
Szafka empirowa
sosna, fornir - mahoń;
Europa Środkowa, pocz. XIX w.
jednoczęściowa, o prostych bokach i froncie, z umieszczoną u góry szufladą wysuniętą nieco przed front, pod którą szafki zamykane dwuskrzydłowo, górna nieco cofnięta i przeszklona, dolna z pełnymi skrzydłami drzwi, wsparta na czterech graniastych nóżkach, przednich zakończonych lwimi łapami, dekorowana rzeźbionymi i pozłacanymi ornamentami oraz mosiężnymi okuciami. Skrzydła przeszklonej szafki ujęte dwoma pilastrami, zwężającymi się ku dołowi, zwieńczone kobiecymi popiersiami. Wokół zwieńczenia listwa z jajownika rzeźbiona i pozłacana. Lwie łapy kończące przednie nogi malowane na czarno, wokół nich
kryzy imitujące futro rzeźbione i pozłacane. Na licu szuflady i skrzydłach dolnej szafki apliki mosiężne z wieńców, palmet i liści oraz łabędzie i uskrzydlone kobiety z szarfami. Szyldy szuflady w formie lwich masek z okrągłymi uchwytami, a zamków na skrzydłach drzwi mosiężne owalne. We wnętrzu pojedyncze półki;
sosna, fornir - mahoń; 165,6 x 82,2 x 39,5 cm.Europa Środkowa, pocz. XIX w.
Szafka o prostej formie wywodzącej się z epoki klasycyzmu. Mogła służyć jako serwantka, a także biblioteczka. Po niewielkiej konserwacji. Oryginalny mebel z epoki, rzadki na polskim rynku antykwarycznym.