DŁUGOSZ Jan
Lot No.: 807
„Jana Długosza kanonika krakowskiego
Dziejów polskich ksiąg dwanaście”
T. 1-2 (z 5). Kraków 1867-1868
Drukarnia "Czasu" W. Kirchmayera.
Drukarnia "Czasu" W. Kirchmayera. 28 cm, s. 519, 530,
artystyczna oprawa współczesna: półskórek z tłoczeniami i złoceniami na grzbiecie. Brak karty przedtyt. w t. 1; błąd introligatora w numeracji tomów (zamiast 2 wytłoczono 3), niewielkie zaplamienia, w t 1 brak karty przedtytułowej, poza tym stan bardzo dobry.
Dwa pierwsze tomy słynnych kronik Jana Długosza obejmujących księgi 1-8 od roku 1038 do roku 1299. Jest to pierwsze w historii polskie tłumaczenie z łaciny monumentalnego dzieła Długosza „Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae - Roczniki, czyli kroniki słynnego Królestwa Polskiego” dokonane przez Karola Mecherzyńskiego (1800-1881) profesora historii literatury polskiej UJ, członka Akademii Umiejętności. Kroniki są nieocenionym do dziś źródłem wiedzy o historii Polski (między innymi na ich podstawie H. Sienkiewicz napisał „Krzyżaków”). Zapis kronik kończy się na roku śmierci Długosza, czyli 1480.