Lot No.: 606
Filiżanka ze spodkiem,
z herbem Rzeczpospolitej i Litwy
pod koroną królewską;
Niemcy, Saksonia (Drezno?), koniec XIX w.
z herbem Rzeczpospolitej i Litwy pod koroną królewską;
o czaszy o przekroju owalnym, 4-dzielnej ,z uszkiem na krótszym boku; spodek owalny, 4-listny.
W lustrze spodka i na krótszym boku filiżanki malowany herb króla Polski i elektora Saksonii pod koroną zamkniętą, otoczony gałązkami lauru i palmową. Na żółtym kołnierzu spodka i czaszy filiżanki - barwne kompozycje kwiatowe; brzegi filiżanki i spodka oraz uszko - złocone. Lekko przetarte złocenia w lustrze spodka i na krawędziach; spękania szkliwa na odwrocie kołnierza spodka;
porcelana, farby naszkliwne, złocenia;
filiżanka - wys. 7,8 cm, szer. 7 cm, dł. 8,5 cm;
spodek - wys. 3,6 cm, 13,5 x 12 cm;
sygn. kobaltem podszkl.: skrzyżowane kreski przypominające miecze (miśnieńskie).
Naśladownictwo XVIII-wiecznej porcelany miśnieńskiej (sygnatury, dekoracja), wyrób historyzujący, o dekoracji popularnej od połowy XIX wieku, m.in. w kręgu drezdeńskich malarni porcelany.