Seweryn BIESZCZAD (1852-1923)
Lot No.: 168
Para pejzaży: "Zachód słońca", "Wieczorny połów"
olej, tektura, 16 x 31 cm;
Zachód słońca
olej, tektura, 16 x 31 cm;
sygn. p. d.: S. Bieszczad
Wieczorny połów
olej, tektura, 16 x 31 cm;
sygn. l. d.: S. Bieszczad
Seweryn Bieszczad (ur. 1852 Jasło - zm. 1923 Krosno) polski malarz realista. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Akademii Wiedeńskiej, Akademii Monachijskiej oraz w Dreźnie. W 1890 osiadł na stałe w Krośnie, którego okolice były częstym tematem jego prac.
Tworzył głównie odznaczające się wyjątkową nastrojowością pejzaże, widoki miasteczek i wiosek, sceny rodzajowe, a także portrety lub prace inspirowane tekstami literackimi (m. in. Adama Mickiewicza)