Lot No.: 902
Barek w stylu art deco
mahoń, fornir - mahoń, okucia - mosiądz;
Polska, ok. 1920
prostokątny, z blatem złożonym z dwóch odkładanych na boki skrzydeł, z szerokim oskrzynieniem mieszczącym we wnętrzu wysuwany pulpit z miejscem na kieliszki i karafki, wsparty na czterech graniastych, lekko zbieżnych nóżkach, zakończonych rolkami. Obrzeże blatu kanelowane. Pulpit wysuwany do góry wraz z odłożeniem skrzydeł na boki. Na pulpicie (na bokach oraz z tyłu) umieszczonych 12 okrągłych, niewielkich wypukłych podkładek na kieliszki, przed którymi dwie zagłębione duże wnęki na karafki. Z przodu tacka prostokątna, szklana, ujęta półwałkiem, do ustawienia kieliszków. W skrzydłach blatu wpuszczane okrągłe uchwyty wraz z szyldami. Zawiasy blatu nożycowe. Szyld zamka owalny, z perełkowaniem na obrzeżu;
mahoń, fornir - mahoń, okucia - mosiądz; 78,2 x 58 x 49 cm, blat po rozłożeniu 116 x 49 cm.
Polska, ok. 1920
Barek o formie nawiązującej do prostoty mebli w stylu secesji geometrycznej, fornirowany mahoniem pasiastym. Zastosowany tu system odkładania skrzydeł na boki stosowany był już w meblach angielskich w XVIII wieku, najczęściej w celu powiększenia blatu. W przypadku omawianego barku, skrzydła po odłożeniu odsłaniają ukryty w oskrzynieniu pulpit. Mebel ciekawy, po konserwacji, rzadki na polskim rynku antykwarycznym.