Komplet mebli w stylu renesansowym
Europa Zachodnia, Włochy?, lata 20. - 30. XX w.
złożony z prostokątnego stołu policzkowego, sześciu wyściełanych skórą krzeseł oraz bufetu i kredensu, bogato dekorowanych rzeźbionymi elementami, intarsjowanych. Stół wsparty na krótszych bokach na dwóch podporach o sercowatej formie, rzeźbionych, rozwidlonych w dwójnogi zakończone lwimi łapami i opartych na prostokątnych, bogato profilowanych płozach, spiętych między sobą falistą deskową łączyną. Blat fornirowany orzechem. Obrzeże blatu z ćwierćwałka ozdobionego stylizowanymi liśćmi. Podpory dekorowane wolutami, liśćmi i palmetami. Łączyna złożona z dwóch sercowatych, wydłużonych form, ujętych na obrzeżu esownicami zakończonymi wolutami, zatężona klinami na frontach podpór. Krzesła o prostokątnych siedzeniach i oparciach, wsparte na czterech nogach, przednich toczonych zakończonych lwimi łapami, spiętych od frontu rzeźbioną deskową łączyną, tylnych graniastych, na bokach u dołu połączonych płozami. Oparcie wysokie, z bocznymi
ramiakami zakończonymi sterczynami w formie liści. Deska oparcia wyściełana. Siedzenie lekko rozszerzające się ku przodowi. Skóra montowana do ramiaków dekoracyjnymi głowaczami. Bufet formie dwuskrzydłowej prostopadłościennej szafki, z dwoma szufladami pod blatem, z profilowanym gzymsem nastawionym na tylnej krawędzi blatu, bogato rzeźbiony. Szafa kredensowa z dwoma dwuskrzydłowymi, nastawionymi na siebie szafkami, w dolnej pod blatem dwie szuflady, bogato rzeźbiona. Szafka bufetu oraz podstawa kredensu o analogicznej budowie i dekoracji. Fronty podzielone trzema pilastrami na dwie osie. Pilastry środkowe w formie zwężającej się ku dołowi listwy, zwieńczonej głową lwa i wystającymi spod niej łapami, pod którymi liść ujęty podwieszoną chustą, a poniżej ornament zbliżony do cekinów. Pilastry boczne w formie intarsjowanych w meandry pasów, ujętych listwami z rzeźbionych, stylizowanych liści, zwieńczone głowicami jońskimi, wsparte na profilowanych bazach. Lica szuflad wybrzuszone, ozdobione ornamentem z „wolich oczu”. Skrzydła drzwi ramowe, ujęte półwałkiem z liści laurowych oraz ćwierćwałkiem z liści akantu. Pojedyncze płyciny ujęte w narożach trójkątami z liśćmi akantu, z umieszczonymi pośrodku i zagłębionymi okręgami, w których zamocowano toczone uchwyty. Okręgi ujęte na obrzeżu perełkowaniem, we wnętrzu dekorowane żłobkami. Cokoły profilowane, ujęte „wolimi oczami”. Nogi konsolowe. Nastawa kredensu o podziale analogicznym do podstawy, z dwoma osiami wyznaczonymi prostymi pilastrami, zwieńczona bogato profilowanym gzymsem. Pilastry ujęte listwami z rzeźbionych, stylizowanych liści, zwieńczone rzeźbionymi korynckimi kapitelami. Środkowy wypełniony intarsjowanym meandrem, a boczne wzorzystą okleiną. Skrzydła drzwi dekorowane kwadrygami rzeźbionymi, niemal pełnoplastycznie;
stół - buczyna, dębina, sosna, snycerka orzech, fornir orzech, mahoń;
krzesła - orzech; bufet -buczyna, fornir orzech, czeczota tuji?;
kredens - dębina, sosna, buczyna, fornir orzech; okucia mosiężne;
stół - 80 x 180 x 95 cm; krzesła - 109,5 x 49 x 56,3 cm;
bufet - 135,5 x 204,5 x 61,8 cm;
kredens - 214 x 204,5 x 61, 8 cm.
Meble wzorowane w formie i dekoracji do mebli wykonywanych we Włoszech w XVI w. Dekoracje rzeźbiarskie bufetu, kredensu i stołu dobrej jakości, plastyczne, ładnie zakomponowane. Prezentowane meble charakteryzują masywne gabaryty właściwe typom renesansowym, a dzięki rzeźbionym dekoracjom są dodatkowo okazałe i reprezentacyjne. Meble wykonywane w XX w., nawiązujące kształtem i dekoracją do stylów historycznych, takich jak barok, czy renesans były popularne i niezmiennie produkowane także w dwudziestoleciu międzywojennym przez wiele firm stolarskich w całej Europie.