Lot No.: 504
Grupa figuralna:
trzy pary ogrodników pod drzewem
Miśnia, model Johanna Carla Schönheita
dookolna, tzw. Rundgruppe; na płaskiej okrągłej podstawie z motywem reliefowych ogniw i rozetek - skaliste wzniesienie z drzewem i trzy pary flirtujących ogrodników w stylizowanych strojach XVIII-wiecznych: 1) siedząca i wsparta o skałę dziewczyna i maszerujący w jej stronę bosy chłopak, 2) siedząca na skale dziewczyna z wrzecionem i wieńczący ją kwiatem (rekonstrukcja) młodzieniec w trikornie, 3) stojąca bosa dziewczyna z otwartą klatką na ptaki i siedzący , gestykulujący młodzieniec (brak w dłoni ptaszka). Ślady reperacji retuszów i uzupełnień (m.in. wrzeciono, kwiat w dłoni młodzieńca zamiast zegarka na wstążce,
brak ptaszka w dłoni zalotnika - para z klatką). Drobne przetarcia złoceń i niewielkie ubytki dekoracji plastycznej;
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. ok. 46 cm, średn. podstawy ok. 21,2 cm;
sygn. od spodu podstawy - słabo widoczne skrzyżowane miecze kobaltem podszkl.
Miśnia, model Johanna Carla Schönheita (1730-1805) wg rysunku Johanna Eliasa Zeissiga zw. Schönau (1737-1805) z ok. 1785 roku (model D 93). Powtórzenie późniejsze (XIX/XX w.?)