olej, płótno dublowane; 78,5 x 102 cm;
[Dawny kościół po-Pijarski, Plac Krasińskich, Targ na placu Krasińskich, Kościół Pijarów na ul. Długiej, Widok kościoła Pijarów przy ulicy Długiej]
Inna wersja obrazu - olej, płótno, 76 x 101 cm,
sygn. l. d.: M. Zaleski/ 1830 - znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
Wiele informacji na temat kompozycji powtarzanej przez M. Zaleskiego znajduje się w: Marcin Zaleski (1796-1877).
Wystawa monograficzna [katalog opr. Zofia A. Nowak], Muzeum Narodowe w Warszawie grudzień 1983 - marzec 1984, Warszawa 1983, s. 49, kat. poz. A 5 - „ […]
Widok Placu Krasińskich był powtarzany przez Zaleskiego i kopiowany prawdopodobnie przez jego uczniów. Były dwa obrazy sygnowane […]. Katalogi wystaw z różnych lat notują ponadto jeszcze pięć obrazów o tym temacie. Nie wykluczone, że niektóre z nich po zmianie właściciela są wymieniane po raz drugi. Brak wymiarów i sygnatur nie pozwala na ich identyfikację”. Oferowany obraz - autorska replika - jest tożsamy z pracą Zaleskiego opisaną w ww. katalogu - s. 81, poz. kat. B 11: „olej, płótno, 78 x 101,6 cm […] w złym stanie zachowania, był zgłoszony do zakupu w Muzeum Historycznym m. st. Warszawy w 1954 [nie zakupiony], miejsce jego przechowania nie jest znane”.
Obecnie prezentowany obraz jest po konserwacji, ubytek warstwy malarskiej - partia przed wejściem do kościoła - został scalony kolorystycznie, bez rekonstrukcji szczegółów.