Lot No.: 531
Zestaw deserowy Fryderyka - dla dwu osób
Śląsk, Wałbrzych, fabryka porcelany Karla Kristera,
okres przynależności do koncernu Rosenthala,
lata 1935-1945.
okrągła puszka-wazka z pokrywka (na słodycze lub kandyzowane owoce?), cukierniczka i dwie filiżanki ze spodkami. Naczynia neobarokowych kształtach, ciemno-kobaltowe, z lekko wypukłymi złoceniami roślinnymi. Uszka, uchwyty krawędzie i wnętrza filiżanek złocone;
porcelana, kobalt (bleu roi), złocenia (częściowo malowane przez szablon);
wymiary:
puszka - wys. 12,3 cm, średnica 14 cm;
cukierniczka - wys. 9,3 cm, szer. 13,5 cm;
filiżanka - wys. 4,1 cm, średnica 8 cm;
spodek - wys. 1,4 cm, średnica 12,1 cm;
sygn. druk zielony: półkoliście: Friederika, niżej: pod koroną zamkniętą litery •KPM •/A.D. 1831/ GERMANY; złotym drukiem naszkl.: Echt Kobalt/ Handgemalt, oraz: 5464 (numer modelu), 2, 3 ,23.
Śląsk, Wałbrzych, fabryka porcelany Karla Kristera, okres przynależności do koncernu Rosenthala, lata 1935-1945.
Popularny model Fryderyka wprowadzony został w fabryce Kristera od 1935 roku wg projektu Tatschera, pracującego dla wytwórni Rosenthala; model realizowano także w okresie powojennym.