Lot No.: 528
Talerz dekoracyjny
z portretem Nicolasa Rutsa wg Rembrandta;
Holandia, Delft, firma ceramiczna De Porceleyne Fles
v/h Joost Thooft & Labouchere, XX w. (1 ćw. XX w.?)
duży półmisek z głębokim lustrem i kołnierzem o falistej krawędzi, dekorowanym szlakiem liściastej wici z kwiatami i owocami; w lustrze redukcja portretu amsterdamskiego kupca Nicolasa Rutsa według Rembrandta van Rijn: popiersie mężczyzny w futrzanej czapce i białej kryzie, sygn. z boku, powyżej lewego ramienia: nar(?) Rembrandts. Na odwrocie kołnierza trzy kobaltowe obwódki, w obręczy dennej otwory do zawieszania. Dekoracja malarska talerza monochromatyczna, malowana błękitem kobaltu;
fajans jasny, kobalt, szkliwo cynowo-ołowiowe; wys. 5,5 cm, średnica 36,5 cm;
sygn. kobaltem: stylizowana butla z odręczną literą F i napisem: Delft poniżej, monogram wiązany JV,268 DP, AD.; wyciski: w kręgu: JOOST THOOFT & LABOUCHERE, w środku: DELFT, obok: WZ / P / K.
Holandia, Delft, firma ceramiczna De Porceleyne Fles v/h Joost Thooft & Labouchere, XX w. (1 ćw. XX w.?)
Wysokiej klasy (udoskonalona technologia i b. dobrej jakości miniatura wykonana według znanego portretu Rembrandta z Frick Collection, New York) wyrób dekoracyjny renomowanej firmy kontynuującej tradycje ”błękitnych Delftów”. Działająca od 1819 roku wytwórnia przejęła nazwę i spuściznę najstarszego warsztatu Delft - De Porceleyne Fles (założonego w1653 roku, działającego do 1876 roku), stąd podwójna nazwa i dwie sygnatury na talerzu.