Wojciech KOSSAK (1856-1942)
Lot No.: 228
Dama z wachlarzem
- Rita Sacchetto, 1920
olej, płótno, 88 x 62,5 cm;
- Rita Sacchetto, 1920
olej, płótno, 88 x 62,5 cm;
sygn. l. d.: A Mme / Rita Sacchetto / Wojciech Kossak /Zakopane ... / 1920
Rita Sacchetto (właść. Margaritha Sacchetto 1880-1959), niemiecka tancerka i aktorka filmowa, wśród jej uczennic były m.in. Anita Berber oraz Valeska Gert. Przez pewien czas po ślubie z rzeźbiarzem Augustem Zamoyskim (1917) przebywała wraz z mężem w Zakopanem, gdzie współuczestniczyła w życiu tutejszej bohemy artystycznej; tu spotkała także Witkacego, o którym mawiała ten niespełna rozumu Witkacy.