Lot No.: 825
Szafka dalekowschodnia
Chiny, przed 1900
dwuczęściowa, złożona z prostopadłościennej, dwuskrzydłowej szafki nastawionej na podstawę wspartą na czterech kabriolowych nóżkach, lakierowana na czarno, malowana we wzory roślinne, dekorowana rzeźbionymi i złoconymi ażurowymi kompozycjami. Na skrzydłach drzwi oraz bokach umieszczono rzeźbione ażurowe dekoracje: z kwitnącego kwiatu wiśni na skrzydłach, a na bokach okrągłe medaliony z egzotycznymi ptakami na gałązce (po prawej) i latającymi jaskółkami (po lewej stronie). Pozostałe powierzchnie z obramieniem ujętym złoconą wstęgą lub żyłką, dekorowane złoconymi malowidłami:
kwiatami, krakelurami, plecionkami, wolutami. Dekoracja na blacie zatarta, widoczne pozostałości malowanych liści i pędów bambusowych oraz kwitnących kwiatów aloesu (?).
We wnętrzu półka. Cokół korpusu szafki faliście wycięty, wewnątrz malowany na czerwono;
drewno gładkie (brzoza? lub olcha?); 99,3 x 99,5 x 60 cm.
Chiny, przed 1900
Mebel wykonany na rynek europejski. Bogato dekorowany, różnorodnymi technikami zdobniczymi. Forma i dekoracja właściwa wyrobom chińskim, sposób wykonania wskazuje na schyłek XIX w., kiedy to z uwagi na wielką modę na kulturę i sztukę Dalekiego Wschodu sprowadzano do Europy mnóstwo tamtejszych wyrobów. W bardzo dobrym stanie zachowania, przetarcia lakieru i malatury wynikające z użytkowania. Zachowana patyna, świadcząca o wieku mebla. Nieuszkodzony. Czarno-lakierowana powierzchnia, obecnie mocno zmatowiona, przypomina wyroby z laki.