Lot No.: 731
Zegar kominkowy
z figurą konną księcia Condé;
Francja, Lyon, 4 ćw. XIX w.
z figurą konną księcia Condé;
podstawa i cokół na planie prostokąta, z alabastru aplikowanego ozdobami z brązu złoconego: gzymsy z motywem stylizowanych liści, sznury astragalu, perełek, wolich oczek etc.; na cokole od frontu - nakładki ażurowe z wicią akantową; pośrodku wbudowany mechanizm, z naciągiem sprężynowym, wahadłem i paryskim systemem bicia godzin i półgodzin; tarcza w otoku perełkowym z brązu, emaliowana, z cyframi rzymskimi; u dołu napis: „GROS Á LYON”; nad tarczą plastyczne liście akantu; całość zwieńczona figurą jeźdźca w kostiumie XVII-wiecznym, na wspiętym rumaku, skaczącym ponad pobojowiskiem z połamanym kołem armatniej lawety;
alabaster, brąz złocony, kompozycja metali; wys. 54 cm, szer. 36,5 cm, głęb. 17 cm.
Francja, Lyon, 4 ćw. XIX w.
Książę Ludwik II Bourbon-Condé (1621-1686), zwany Kondeuszem Wielkim, zasłynął jako jeden z najznamienitszych wodzów francuskich.