Lot No.: 48
Ikona Mandylion
Na samej ikonie widnieje przedstawienie Mandylionu z wyraźnie zaznaczonymi fałdami i drapowaniem. Twarz Chrystusa ma ostro zaznaczone oczy prosty
i cienki nos, głowę otacza nimb krzyżowy. Chustę podtrzymują dwa archanioły Michał i Gabryiel, u dołu widnieje napis: " nie ręką ludzką uczyniony".
Sukienka srebrna powtarza kompozycję z deski. Zmianie ulega nimb promienisty oraz bogate zdobienia samej chusty motywami roślinnymi. Całość
kompozycji wykutej w srebrze otacza bordiura dekorowana rozetami. Na szczególną uwagę zasługuje klasa wykonania sukienki srebrnej. Na krawędzi
sukienki i nimbie znajdują się punce miejskie Moskwy, próby srebra 84 oraz data i inicjały złotnika: 1836 i A R (pisane cyrylicą).
Tempera na desce, srebro pr. 84; wymiary: 35 x 30 cm; Rosja Centralna, ikona Jarosław, sukienka Moskwa. Lata 30-te XIX w.