Lot No.: 24
Ikona Prazdniki
Centralna Scena przedstawia Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Na zewnątrz znajduje się dwanaście scen związanych ziemskim żywotem Zbawiciela
i wydarzeń poprzedzających jego narodziny. W śród przedstawionych scen świątecznych znalazły się miedzy imnnymi: Zwiastowanie, Boże Narodzenie,
Chrzest Jezusa, Wjazd do Jerozolimy, Narodziny i Zaśniecie Marii. Scena centralna, największa jest oddzielona od pozostałych złoconą ramką z plastycznym
ornamentem wici roślinnej. Na zewnątrz całą kompozycje otacza szeroka bordiura bogato zdobiona złoceniem w którym pojawia sie plastycznie
ukrztałtowana dekoracja w formie zwiniętych gałązek. Na wysokości odpowiedniej sceny umieszczono medaliony o czarnym tle z tytułami.
Tempera na desce, złocenia ; wymiary 36 x 32 cm; Rosja Centralna, Moskwa, koniec XIX w.