Lot No.: 750
Zegar kominkowy
z Amorem i Bachantką oraz para kandelabrów
Francja, Paryż (a także St. Nicolas d'Aliermont)
- firma PONS; ok. poł. XIX w.
z Amorem i Bachantką oraz para kandelabrów;
podstawa na planie prostokąta, z czarnego marblitu, z aplikacjami z brązu; przednie nogi w formie maszkaronów, tylne gładkie, klockowe; gzymsy i narożniki z motywami akantu, kartuszy, kanelur, pukli i sznura; w zwieńczeniu grupa rzeźbiarska: Amor zalecający się do młodocianej Bachantki z kielichem w ręku i tamburynem u stóp, siedzącej na skale okrytej skórą pantery; pod nogami Amora - łuk i kołczan ze strzałami; mechanizm zegara wbudowany w skałę, bijący godziny i półgodziny; tarcza oszklona, z brązu, z cyframi rzymskimi na nakładanych, emaliowanych plakietkach; z tyłu mechanizm osłonięty ażurowymi, kolistymi drzwiczkami z rozetą; na płycie znak firmowy w kole, z napisem: „Pons” i w otoku: MEDAILLE D'OR 1827”;
kandelabry 5-świecowe, na podstawach z marblitu, z trzonami bogato dekorowanymi u dołu motywem skrzydlatych gryfów, wolut i maszkaronów; wyżej - figurka skrzydlatego putta w niszy z liścia; cztery symetrycznie rozmieszczone ramiona kandelabrów ozdobione maskami ludzkimi, zakończone wazonowymi tulejami; piąta tulejka - w zwieńczeniu trzonu, z wyjmowaną gaśniczką;
marblit, brąz - odlew patynowany i złocony, mosiądz, stal; zegar: wys. 59 cm, szer. 45 cm, głęb.18 cm; kandelabry: wys. 65 cm, szer. ramion 27 cm.
Francja, Paryż (a także St. Nicolas d'Aliermont) - firma PONS; ok. poł. XIX w.
Firma Pons założona przez Honoriusza Pons, nagradzana na wystawach w 1819 (medal srebrny), 1827 i 1839 (medale złote).