Lot No.: 521
Para figur:
pasterz grający na kobzie i pasterka grająca na flecie;
Miśnia, 2 poł. XIX w.
pasterz grający na kobzie i pasterka grająca na flecie figurki na rocaillowych cokołach, z motywami liściastymi przechodzącymi w cztery wolutowe nóżki, obie postaci wsparte o drzewko bez korony, z krótkimi, obłamanymi konarami. Flecistka w długiej pasiastej spódnicy i sznurowanym błękitnym gorseciku z baskinką, w luźno zawiązanej na głowie chusteczce, z leżącą u stóp, na murawie, owieczką. Grający na kobzie pasterz w błękitnym surducie i długiej kamizelce w poprzeczne pasy, w krótkich spodniach podwiązanych pod kolanem różową wstążką, czarnym kapeluszu, u jego stóp leży baranek. Ubytki dekoracji plastycznej (liście i fragmenty konarów drzew).
Porcelana, arby naszkliwne, złocenia; wys. 27 cm (pasterka) i 28 cm (pasterz);
sygn. kob. podszkl. skrzyżowane miecze; pasterka: ryte kaligraficzne F 156 numer modelu), mały wycisk 69, naszkl. czerwienią: 9.; pasterz: mały wycisk: 70, naszkl. czerwienią: 9.
Miśnia, 2 poł. XIX w.
Para figurek prezentuje chętnie i często podejmowany przez miśnieńskich rzeźbiarzy w XVIII i XIX wieku (Kaendler, Acier, Schönheit, Leuteritz) motyw muzykujących pasterzy, niekiedy w towarzystwie trzody (baranki, owieczki); utrzymane w konwencji klasycyzującej, figurki mają cechy wskazujące na warsztat Johanna Kaendlera, do którego rzeźb odwoływali się chętnie jego uczniowie i kontynuatorzy; autorstwo Ernsta Augusta Leuteritza (1818-1893) jest prawdopodobne.