Lot No.: 513
Talerz dekoracyjny huculski
- z przedstawieniem cerkwi Zwiastowania w Kołomyi
Pokucie - Huculszczyzna, Kołomyja (?),
koniec XIX w.(?)
- z przedstawieniem cerkwi Zwiastowania w Kołomyi;
płaski, z szerokim jasnym kołnierzem z motywem stylizowanej wici kwiatowej w tonacji zielono - żółto - brązowej o rytym konturze; w lustrze reliefowe przedstawienie starej cerkwi p. w. Zwiastowania (Błagowieszczeńskiej) w Kołomyi, ze srebrzoną partią nieba. Odwrocie kołnierza z przejrzystym szkliwem ołowiowym. Kołnierz klejony; odpryski farby srebrnej;
glina garncarska, naczynie toczone na kole, szkliwo cynowe (pobiałka?) z krakelurą, farby ceramiczne (zieleń, żółty, brąz), naszkliwne srebrzenie, złocenia (śladowe, na dachach cerkwi), szkliwo ołowiowe; wys. 3 cm, średnica 34 cm;
nie sygnowany.
Pokucie - Huculszczyzna, Kołomyja (?), koniec XIX w.(?)
Ceramika huculska, interesująca ikonograficznie (wizerunek znanej drewnianej cerkwi huculskiej na planie krzyża z 1587 r. w Kołomyi, p.w. Zwiastowania) oraz technologicznie (złocenia, stosowane w ceramice huculskiej b. rzadko, srebrzenie). Wg informacji właściciela talerz był prezentowany na Wystawie Etnograficznej Pokucia w Kołomyi w 1880 r., którą odwiedził cesarz Franciszek Józef.