Roman OPAŁKA (ur. 1931)
Lot No.: 323
Z cyklu "Alfabet grecki", 1964
olej, płótno, 145,5 x 65,5 cm;
sygn. na odwrocie
sygn. na odwrocie l.g.: OPAŁKA oraz obok napis: Z cyklu alfabet grecki 1964 / Opałka
Roman Opałka urodził się w 1931 roku w Abbeville we Francji. W 1946 roku został repatriowany do Polski. W latach 1949 - 50
studiował w łódzkiej PWSSP, a następne sześć lat spędził w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Początkowe próby związane ze sztuką realistyczną porzucił na przełomie lat 50. i 60. na rzecz malarstwa materii. Powstały cykle "Chronomy“, "Fonematy“ i "Poduszkowce“, a równocześnie z nimi artysta tworzył obrazy oznaczone kolejnymi literami alfabetu greckiego ("Lambda", "Kappa", "Khi" itp.)
Prezentowany obraz pochodzi właśnie z tego cyklu. Jego płaszczyzna, kształtowana farbą nakładaną szeroką szpachlą, ma wyraźny reliefowy charakter. Następnym etapem w twórczości artysty były prace z cyklu "Opisanie świata“, który doprowadził Opałkę do najsłynniejszych "Obrazów liczonych“.