Lot No.: 818
Dwie serwantki rokokowe
konstrukcja - sosna, mahoń; fornir - mahoń;
Europa Środkowa, koniec XIX w.
o falistych liniach szkieletu, jednoskrzydłowe, wsparte na czterech esowatych nóżkach, fornirowane, dekorowane mosiężnymi okuciami. Korpusy w górnej części przeszklone z trzech stron, u dołu pełne. Wnętrza w części przeszklonej wyklejone bordowym atłasem, na plecach pikowanym w układzie sieciowym, każda z dwoma szklanymi półkami i jedną drewnianą, wyściełaną u dołu;
konstrukcja - sosna, mahoń; fornir - mahoń; 174,5 x 74 x 37,8 cm.
Serwantki nawiązujące do modeli rokokowych, wykonywane w 3 ćw. XIX w. w dużej ilości. Meble modne i chętnie wykorzystywane do prezentacji cennej porcelany i drobiazgów ponownie od 3 ćw. XIX w., także na początku następnego stulecia. Wiele mebli wykonywano w parach do większych salonów, w celu uzyskania efektu dekoracyjności.