Lot No.: 815
Sekretarzyk w stylu neobarokowym
konstrukcja - sosna; fornir - orzech, mahoń, jawor;
Europa Środkowa, Polska ? XIX/XX w.
ze ściętą klapą, wsparty na podstawie wgłębionej pośrodku i falistej na bokach frontu, z pięcioma szufladkami w oskrzynieniu (po dwie na bokach i jedną po środku), opartej na czterech esowatych nóżkach, fornirowany, intarsjowany. Pola na płycie górnej, klapie, bokach i licach szuflad ujęte ciemnym obramieniem i jasną żyłką, wypełnione wzorzystym, jaśniejszym fornirem. We wnętrzu za klapą wnęka pośrodku i po dwie szufladki na bokach;
99 x 106 x 52,3 cm.
Sekretarzyk został wykonany w oparciu o wzory mebli z 2 poł. XVIII w.
W formie o falistych zarysach i dekoracji z wzorzystego forniru oraz obramień, widać wpływ stolarstwa barokowego i rokokowego. Mebel powstał w prowincjonalnym warsztacie, wykonany został metodami rzemieślniczymi.