Lot No.: 506
Zestaw serwisowy do kawy dla 4 osób
- model 510;
Ćmielów, lata 1920 - 1950 - okres powojenny.
- model 510;
składa się z 21 naczyń: dzbanek do kawy z pokrywką, cukiernica z pokrywką, mlecznik, 4 małe półkuliste filiżanki ze spodkami, cztery talerzyki, talerz deserowy z uchwytami w linii kołnierza; dodatkowo 1 filiżanka, dwa spodki i dwa talerzyki.
Brzuśce puklowane 4-dzielnie; naczynia błękitnoszafirowe, z siatką „cierniowych” złoceń, złocone uszka, uchwyty, krawędzie i wnętrza filiżanek.
Przetarte złocenia uszek cukiernicy i dzbanków, przetarcia błękitnej farby w lustrach talerzyków;
porcelana, farba naszkliwna (z natrysku?), złocenia drukowane (szablon?); wymiary:
dzbanek wys. 20,5 cm; cukiernica wys. 10,6 cm; mlecznik wys. 11,2 cm; filiżanki wys. 4 cm, średn. 6,8 cm; spodki wys. 1,8 cm,
średn. 11 cm; talerzyki wys. 1,8 cm, średn. 16,7 cm; paterka-talerz wys. 2,8 - 4 cm, średn. 26,5 cm;
naczynia sygnowane naszkl. niebieskim trójkątem z literą Ć i napisem: ĆMIELÓW, wyciskiem: Ć w trójkącie; na talerzach i spodkach wycisk: Ć w trójkącie i napis: ĆMIELÓW poniżej, podkreślony linią ze strzałkami na końcach; na dzbankach i cukiernicy dodatkowo wycisk 510 (numer modelu);
na wszystkich naczyniach druk niebieski: 2285 (numer wzoru dekoracji?).
Model „510” realizowany chętnie po 1945 roku z wieloma odmianami dekoracji barwnych i złoceń.