Lot No.: 744
Piecyk w żeliwnej obudowie kominkowej
żeliwo, żelazo, mosiądz, szamota;
Europa Zachodnia, k. XIX w.
korpus walcowaty, żelazny, z szamotą; z tyłu rura odprowadzająca dym; obudowa kwadratowa, z półkolistą ażurową osłoną żeliwną, z ornamentem okuciowym i plecionką przewiązaną stylizowaną wicią akantową, z kwiatami i nakładanymi mosiężnymi kartuszami rollwerkowymi; na górnych narożach obudowy aplikowane akantowe rozety w perełkowych owalach, z ukwieconymi gałązkami po bokach; ścianka frontowa w obramowaniu z blachy mosiężnej, tłoczonej, z ornamentem astragalowym i wolim oczkiem; pośrodku wachlarzowate drzwiczki z szybkami z miki (częściowo uszkodzonymi); niżej owalny otwór osłonięty ażurową wkładką z motywami floralnymi; u dołu wysuwana szufladka popielnika;
żeliwo, żelazo, mosiądz, szamota; wys. 81 cm, szer. 85 cm, głęb. ca 45 cm.
Europa Zachodnia, k. XIX w.