Lot No.: 730
Zegar kominkowy
brąz złocony, mosiądz, emalia;
Francja, 4 ćw. XIX w.
w architektonicznej obudowie z brązu, na 4 nóżkach; podstawa prostopadłościenna, z ryzalitami, zdobiona motywami neomanierystycznymi - maskami brodatych mężczyzn, ornamentami okuciowymi, wolutowymi, rozetowymi; wyżej od frontu
biała, emaliowana tarcza z cyframi rzymskimi, w rollwerkowym obramieniu; poniżej girlanda z owoców i kwiatów; po bokach pełnoplastyczne hermy - brodatego atlanta i nagiej kory, podtrzymujące gzyms pod dwuspadowym daszkiem; w zwieńczeniu -
figurka putta na tle panopliów; niżej - skrzydlaty smok, zwieszający łeb nad tarczą zegara; mechanizm z systemem bicia godzin i półgodzin;
brąz złocony, mosiądz, emalia; wys. 52,5 cm, szer. 28 cm, głęb. 14 cm.
Francja, 4 ćw. XIX w.